Medinių durų gamyba: šiuolaikinė technologija ir žvilgsnis į istoriją

Durų gamybos istorija

Bėgant laikui keitėsi durų gamybos technologijos ir tam naudojamos medžiagos. Tačiau, amžiams bėgant medinės durys vis dar nepraranda populiarumo. Tačiau, įdomu sužinoti, kokios gi buvo pirmosios istorijai žinomos medinės durys? Tai durys, pagamintos iš vokiškojo klevo, atsiradusios Senovės Egipte ir Persijoje.

Proveržiu durų gamybos istorijoje tampa viduramžiai. Kai skirtingų formų ir modifikacijos durys pradėtos intensyviai gaminti vienuolynų ir bažnyčių statyboje. Medinių durų gamybos tradicijos tęsėsi Renesanso epochoje, o po to – Baroko laikais.

Nepralenkiama lydere XIX amžiaus pradžioje tampa Prancūzija. XX amžiaus pradžioje durų gamyboje vis dažniau pasirenkami rafinuoto dizaino sprendimai, vėliau šis stilius įgauna Liberty vardą. Pokario metu atsiranda šiuolaikinei durų gamybos tradicijai būdinga masinė durų gamyba. Namų sergėtojos pradedamos gaminti stambiose dirbtuvėse ir fabrikuose.

Šiuolaikinės durų gamybos ypatumai ir technologijos

Lauko durys bėgant amžiams keitėsi. Ne paslaptis, kad šiuo metu populiariausios iš jų – šarvuotos ir metalinės. Tačiau gyventojai neatsisako ir medinių lauko durų. Mediena yra graži savo natūralumu, o ir jos gamybos procese daugiau žmogaus rankų darbo nei gaminant šarvuotas ar metalines duris. Tai atitinka mūsų svetainėje vystomą amatų tematiką. Tad ir aptarkime tai, kaip gaminamos medinės lauko durys.

Kiekvieno profesionalaus staliaus dirbtuvėse rasime keletą skyrių, susijusių su durų gamyba:

– medienos džiovinimo skyrius;

– medžio masyvo paruošimo skyrius;

– durų elementų gamybos skyrius;

– surinkimo skyrius;

– dažymo skyrius.

Durų gamybos etapai

Gamyba prasideda nuo turimos medienos kokybės įvertinimo. Vertinama medienos rūšis, žievės būklė, smalingumas ir ekologiškumas. Įvertinta mediena keliauja į lentpjūvę, kur nupjaunama žievė ir mediena susmulkinama iki atskirų tašų (brūselių), kurie vėliau yra džiovinami. Kiekviena medžio rūšis praleidžia džiovinimo kameroje skirtingą, konkrečiai medienos rūšiai reikalingą, laiką. Taip pasiekiamas normatyvinis medžio drėgmės lygis. Galutinį drėgmės tikrinimą atlieka ne automatizuotos sistemos, o specialistas, atsakingas už šią sritį, jeigu medienos drėgmės lygis bus didesnis nei leidžiama konkrečiai jos rūšiai, tašeliai bus vėl grąžinti į džiovyklą.

Išdžiovinti tašeliai pakliūna į paruošimo cechą, kur šalinami medienos trūkumai: šakos, puvimo paveiktos zonos, kiti defektai. Rezultatas – kuo švariausia, be jokių šakelių mediena. Tai idealiai lygių ir tvirtų durų pagrindas.

Tos pačios medienos rūšies tašeliai tolesniame gamybos procese sujungiami: jų galai specialiai įpjaunami, kad, sutepus klijais, būtų tvirtai sujungti. Tašeliai suspaudžiami specialiuose presuose, kurių slėgis – 2 atmosferos. Tai atliekama automatizuotai.

Po to, kai visos detalės apdirbtos ir atrinktos pagal dydį, ateina surinkimo metas. Tai savo rankomis atlieka patys staliai. Durys surenkamos tiksliai pagal šabloną. Vėliau pridedamos trūkstamos medienos plaušų plokščių detalės ir užvelkami vadinamieji marškinėliai, kurie leidžia išgauti idealų būsimųjų durų lygumą. Tam užtikrinti, durų plokštuma dar 10 min. laikoma po presu. Galiausiai ji padengiama natūralaus medžio „lukštu“, siekiant sukurti kuo natūralesnę išvaizdą.

Toliau vykdomas kalibravimas – durys pritaikomos pageidaujamiems išmatavimams. Ir, žinoma, dažymas. Jis atliekamas išskirtinai tik žmogaus rankomis. Durų dažymas susideda iš padengimo laku ir jau minėto atspalvio parinkimo. Lakas saugo medieną nuo drėgmės ir suteikia gražią išvaizdą. Dažymas keičia natūralią medžio spalvą. Atliekant tokią procedūrą nebrangi mediena įgauna vertingos medienos išvaizdą.

Po dažymo kiekvienas duris apžiūri specialistai, net menkiausią defektą turinčioms durims užkertamas kelias į kliento namus. Galite būti tikri, kad Jums atiteks tik aukščiausios kokybės produktas. Durys pagamintos!

2 thoughts on “Medinių durų gamyba: šiuolaikinė technologija ir žvilgsnis į istoriją

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *