Psichodizainas – kas tai?

Sąvoka „individualus namas“ įgavo naują, tiesioginę reikšmę, atsiradus naujai dizaino krypčiai, kurioje architektūriniai ir landšafto sprendimai, pritaikomi specialiai namo ar buto savininkui. Kalbame apie gana įdomiai skambančią, pakankamai neseniai atsiradusią dizaino rūšį – psichodizainą. Statant ir įrenginėjant namus pagal šią architektūros ir dizaino mokslo kryptį, atkreipiamas dėmesys į asmenybės ar grupės žmonių, gyvensiančių tame būste, psichologines reikmes. Psichodizainas – interjeras, paremtas psichologijos mokslu, teikiantis galimybę paveikti žmogaus ar visos šeimos, kuriai kuriamas interjeras, nuotaiką ir būseną.

Psichologija paremtas dizainas įkūnija kompleksinį požiūrį į gyvenamosios erdvės įrengimą, pritaikant ją konkrečiai asmenybei. Iš to suvokiame, kad aplinka – neatsiejama kiekvienos asmenybės, jos poreikių dalis. Ji gali stimuliuoti, nuteikti sėkmei, aktyvinti arba raminti, padėti atitrūkti nuo problemų. Iš esmės, psichodizainas – materiali kiekvieno žmogaus pasaulio suvokimo išraiška, pagrįsta moksliškai paremta informacija apie asmenybę, kuriai kuriamas tokio tipo dizainas. Tai metodika, sujungianti psichologijos ir dizaino mokslus.

Ką reikėtų žinoti, taikant psichodizainą savarankiškai?

Gali būti, kad nerasite psichodizaino srityje besispecializuojančio interjero dizainerio ar tokio specialisto paslaugos pasirodys neįkandamos. Tokiu atveju, galite atitinkamą interjerą susiplanuoti savarankiškai. Visų pirma, turite išsiaiškinti savo poreikius. Psichologija – sielos, jausmų mokslas, todėl jo sąjunga su namų dizaino sritimi reiškia, kad pagrindinis aspektas, į kurį turite atsižvelgti, planuodami ir dekoruodami savo būsto interjerą ir eksterjerą – Jūsų esama ir trokštama psichologinė būsena.

Ką turime omenyje, sakydami „trokštama būsena“. Norime atkreipti Jūsų dėmesį į Jūsų asmeninius lūkesčius, teikiamus vienam ar kitam kambariui, patalpai ar lauko landšaftui. Prieš pradėdami planuoti namus pagal psichodizaino reikalavimus turite ne miglotai, o labai tiksliai įsivaizduoti, kokių namų norite. Nuo to priklausys spalvų parinkimas (kurios, tarp kitko, labai svarbios planuojant namus psichodizaino būdu, nes jos gali nulemti Jūsų nuotaiką), baldų išdėstymas, kambarių išplanavimas.

Psichodizainas – Jūsų asmenybės atspindys

Psichodizainas paremtas nuostata, kad būstas, kaip ir kiti neatsiejami mūsų gyvenimo komponentai (rūbai, pomėgiai ir kt.) turi atspindėti ir papildyti mūsų gyvenimo būdą ir asmenybę. Taigi, neskubėkite visko įrenginėti spontaniškai. Pradėkite nuo vizijos, kokių namų norėtumėte. Kuo aiškiau įsivaizduokite, kokius jausmus Jums sukels viena ar kita spalva nudažytos sienos, kokių puošybos elementų norėtumėte. Spalvos ir kartais visai nebrangūs dekoro elementai kuria interjero nuotaiką daug efektyviau, negu prabangūs baldai. Taip pat svarbu pasidomėti Rytų mokymu, skirtu interjerą pasitelkti sėkmei, laimei ir harmoningiems santykiams pasiekti. Šis mokymas vadinamas Feng shui.

Šis mokymas teigia, kad kartais užtenka nudažyti vieną miegamojo sieną raudonai, o ant palangės padėti keletą žvakių, kad ši patalpa taptų romantikos oaze ir pritrauktų naują meilę ar padėtų puoselėti esamą. Planuodami svetainės interjerą, pagalvokite, ar Jums šis kambarys labiau asocijuojasi su smagiais draugų susitikimais, ar tai labiau poilsio zona, kurioje dominuos ramios spalvos, o individualumo suteiks ir ramybę skleis įvairiaspalvėmis žuvytėmis apgyvendintas akvariumas.

Namų stilius – tarsi rašysena ar temperamento tipas – labai individualus ir subtilus dalykas. Galite būti negirdėję apie psichodizainą, tačiau, perskaitę šį straipsnį ir permetę akimis savo namų interjerą, pastebėsite, kad jame atsispindi Jūsų asmenybė. Geriau nesivaikyti madų ir nepulti pirkti moderniausių ar iš prabangių medžiagų pagamintų baldų, o susimąstyti apie tai, kokio tipo žmogus esate ir pagal tai susikurti individualius namus. Nepamirškite atsižvelgti ir į kitų šeimos narių gyvenimo būdą ir charakterį.

Kuo paremtas psichodizaino mokslas?

Šis mokslas, kaip jau minėta, turi daug bendro su Feng shui mokymu. Jis remiasi vakarų ir rytų geomantinėmis tradicijomis ir skaičiavimais, kurių pagrindą sudaro daug faktorių, galinčių paveikti žmogaus būseną:

 1. Elektromagnetinio Žemės lauko įtaka žmogaus būsenai;
 2. Landšafto energetika;
 3. Feng shui tradicijos ir talismanų pritaikymas teigiamam interjero poveikiui optimizuoti;
 4. Spalvos;
 5. Ekodizainas;
 6. Patalpų energetinio valymo metodai.

Pradinės konsultacijos, kurias atlieka psichodizaineris, leidžia jam sukurti individualias rekomendacijas. Jos atliekamos skirtingais namų statybos ir remonto etapais, ir sudaro sąlygas optimizuoti teigiamų faktorių, galinčių paveikti žmogaus būseną, veikimą ir neutralizuoti neigiamųjų įtaką vidinei žmogaus būsenai.

Psichodizaino nauda

Toks, mokslu pagrįstas, interjero ir eksterjero planavimas leidžia namų savininkui ar visai šeimai, kuri tuose namuose gyvena ar gyvens, sudaryti optimalias komforto sąlygas. Optimalus gyvenimiškas komfortas sukuriamas naudojant skirtingas gerbūvio kūrimo priemones:

 1. Psichologines;
 2. Socialines;
 3. Mentalines;
 4. Fizines
 5. Ir ekonomines.

Kaip išsiaiškino mokslininkai, žmogaus gyvenimo laikotarpis 60–70% priklauso nuo mus supančios aplinkos: vandens kokybės, oro, netgi nuo apšvietimo lygio. Dar 7–10% lemia temperatūra. Likę 5–10% priklauso nuo to, kiek harmoningai žmogus jaučiasi jį supančioje namų aplinkoje. Psichodizaino principų taikymas padidins šį subjektyvų komforto jausmą ir pailgins gyvenimą 5–10 metų. Žinoma, tokia perspektyva ganėtinai viliojanti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *