Santechnikos istorija

Žmonės visais laikais siekė grožio ir komforto, todėl, apmąstydamas savo būsto dizainą, geras šeimininkas atkreips dėmesį net į menkiausias detales, taip pat ir namo ar buto santechniką. Apie santechnikos verslą ir šias paslaugas teikiančius specialistus, skaitykite kitame mūsų straipsnyje, o šiame, – norime apžvelgti santechnikos amato vystymąsi nuo senųjų amžių iki mūsų laikų.

Vanduo nuo senųjų amžių buvo ir tebėra žmogaus gyvybės šaltinis. Besivystant civilizacijai, žmogui kilo natūralus noras priartinti vandenį prie savo namų. Siūlome pakalbėti apie santechnikos atsiradimą ir istoriją.

Bendrai kalbant, santechnika – įvairovė priemonių, skirtų vonios, tualeto ir kitoms su vandeniu susijusioms patalpoms (kriauklės virtuvei, indaplovės, vonios, klozetai, dušo kabinos, maišytuvai ir kt.).

Pirmieji santechnikos pritaikymai senovės civilizacijose

Santechnikos istorijos šaknys siekia senovės šumerų laikus. Tai sužinome iš archeologinių kasinėjimų, siekiančių apie 3500 m. p. m. e. Tuo tarpu klozetą, kaip yra manoma, pirmieji, prieš du tūkstančius metų, išrado kinai.

Europoje santechnika ėmė vystytis ganėtinai vėliau. Europiečiai ilgą laiką vietoj unitazo naudojo specialius indus, tačiau dažniausiai vietoj tualeto rinkdavosi krūmus arba kanalizacija paversdavo ištisas gatves. Tai, žinoma, buvo nehigieniška ir lėmė įvairius susirgimus, kėlė nepakeliamą kvapą gatvėse ir buvo atspindys to, kad to meto žmonėms trūko elementarių žinių apie asmens higieną. Ir tai anaiptol nepriklausė nuo taip besielgiančių žmonių socialinės padėties. Užtenka prisiminti daugmaž XVII amžiaus aukštuomenės poniutes, po perukais slepiančias įvairius nelabus galvos gyventojus.

Nuo kanalizacijų gatvėse iki unitazo išradimo dar turėjo praeiti daug laiko, o štai vonios istorija daug ankstyvesnė. Ji atsirado Senovės Graikijoje 5–6 a. pr. m. e. Nuo tų laikų vonių išorė ne itin pakito. Jos būdavo nukaltos iš marmuro, išlietos iš vario ar net sidabro. Dėl naudojamų medžiagų brangumo, vonia labiau atliko proginį nei praktinį vaidmenį. Ji buvo naudojama atsipalaidavimui, o taip pat kūno harmonijos atstatymui.

Santechnika naujaisiais amžiais

Masinis paprotys maudytis atsirado tik 18 amžiuje. Europoje vonias ir tradicijas, susijusias su jomis, įvedė Liudviko XV favoritė madam Pompadur. Po to, higiena ir maudymasis tapo masiniu reiškiniu.

Unitazas, toks, kokį mes esame įpratę matyti, atsirado 20 pradžioje Anglijoje. Jį išrado britų šaltkalvis Tomas Kreperis. Kalbant apie pavadinimą, jis kilo nuo ispanų firmos pavadinimo „Unitas“. 1909 metais prasidėjo masinė unitazų gamyba.

Kalbant apie maišytuvą, kuris skirtas sumaišyti šaltam ir karštam vandeniui, jį išrado fizikas, lordas Kelvinas, 19 amžiaus pabaigoje, o 20 amžiaus pradžioje Aleksas Manukenomas patentavo vieno krano maišytuvą. Taip palaipsniui atsirado ir vystėsi santechnika, kurios esmė, kaip ir kitų civilizacijos pasiekimų, – palengvinti mums gyvenimą.

One thought on “Santechnikos istorija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *